Cel gry wideo
Rugby to gra wideo zespołowa na wezwanie, stworzona dla każdego. Tutaj wysokie i krótkie, szybkie i solidne, szczupłe i masywne gracze z pewnością znajdą swoje miejsce – dosłownie każdy.
Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów przez dwie walczące ze sobą drużyny. Punkty zdobywa się poprzez ciągnięcie, podawanie, kopanie i umieszczanie (umieszczanie) naboju w docelowym miejscu przeciwnika. Zwycięzcą meczu zostaje drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów.
Czas gry
Rugby rozgrywane jest w 2 rundach po 40 minut z pięciominutową przerwą, podczas których zawodnikom nie wolno opuszczać boiska.
Zespół
Zawiera 15 graczy, podzielonych na 2 rozwinięcia: scrum i atak. Gracze scrumowi są oznaczeni numerami od 1 do 8, podczas gdy gracze atakujący używają numerów od 9 do 15.
Przedstawienie
Boisko to obszar o wymiarach 100 m x 69 m (maks.), ograniczony liniami bramkowymi i bocznymi, z wyłączeniem samych linii. Na boisko składa się pole gry i pola bramkowe. Cele mają kształt dużej litery H.
REGULAMIN GRY
Sposób gry
Gra wideo rozpoczyna się kopnięciem kuli z obiektu boiska, po czym każdy zawodnik gry wideo może:
* zdobądź kulę, podnieś ją i biegnij z nią,
* podawaj ją rękami, podrzucaj lub odbijaj piłkę w kierunku innego gracza,
Dołącz do nas https://www.stanislawslowinski.pl/2024/07/24/podstawowe-zasady-gry-w-rugby-jak-zrozumiec-ten-dynamiczny-sport/ stronie internetowej
* kopnij rundę lub w inny sposób przesuń ją w inne miejsce,
* szarżuj rękoma: opuść się, naciśnij (wypchnij) lub popchnij barkiem niosącego pretendenta,
* w posiadaniu rundy mogą zaatakować przeciwnika, naciśnij wybierz wyciągniętą i skorygowaną rękę z otwartą dłonią,
* upadek na kulę,
* brać udział w młynie, młynie otwartym, maulu lub wrzucie z autu,
* oddaj strzał w pole bramkowe.
W rugby nie możesz:
* podawaj piłkę dalej ręką,
* zmierz się z graczem bez rundy,
* uderzyć, kopnąć przeciwnika, przewrócić go, uderzyć go w głowę i szyję (tzw. remis),
* opieraj się na zawodniku, aby doskoczyć do piłki, zaatakuj przeciwnika, który w wyskoku złapie piłkę,
* biegnij lub celowo pozostań przed innymi graczami z własnej grupy, którzy mają kulę (ustawienie spalonego),
* skacz i celowo rzucaj kulą prosto w kontakt lub poza linię końcową,
* celowo opóźniać grę, blokować, utrudniać przeciwnikowi bieganie po zwartym i otwartym młynie oraz celowo upadać i klękać w młynie.
Czynniki oceny
5 punktów- umieszczenie kuli w obszarze celów przeciwnika. Po każdym umieszczeniu następuje rzekomo boost, czyli kopnięcie w cel z linii prostopadłej do obszaru i w dowolnej odległości od komunikatów. Jeśli kula przejdzie na dowolnej wysokości nad poprzeczką, jednak pomiędzy postami na blogu, naliczane są dodatkowe 2 czynniki.
3-czynnikowy rzut karny (tzw. próba), gdy kopnięta z ziemi piłka przechodzi pomiędzy wpisami na blogu i przekracza poprzeczkę. Jeśli grupa zdecyduje się zdobyć bramkę, jej kapitan rejestruje sędziemu próbę zdobycia punktów. W tym momencie sędziowie boczni biegną za bramkę i gwarantują słupkom bramkowym sprawdzenie, czy kopnięcie było legalne. Sędzia podnoszący flagę jest oznaką, że piłka faktycznie przeszła między słupkami bramkowymi, a grupa otrzymuje 3 punkty.
3 punkty – Czynniki można dodatkowo punktować na podstawie rzekomego bdquo; bdquo; upuść cel czyli kopnięcie od odbicia od bramki w trakcie gry. Zawodnik upuszcza piłkę na ziemię i kopie ją w momencie kontaktu z ziemią. Jeśli kula przeleci na dowolnej wysokości nad poprzeczką i pomiędzy obiektywnymi postami na blogu, zdobywane są kolejne trzy punkty.
5 punktów, tzw. bdquo; bdquo; grzywna 5 – w przypadku ostrej gry, blokowania lub niesportowego zachowania grupy broniącej, sędzia może przyznać przyłożenie karne przy podniesieniu słupków obiektywnych.
W rugby nie ma bramek samobójczych. Może się zdarzyć, że zawodnik dotknie kuli w swoim własnym miejscu bramkowym, ale jeśli on sam lub jego kolega wcześniej przeciągnął ją bezpośrednio do miejsca bramkowego, sędzia z pewnością uhonoruje młyna wrzutem z autu drużyna przeciwna w odległości 5 metrów od pola bramkowego. Jeśli pretendent to zrobi (wprowadzi rundę prosto w pole), gra z pewnością zostanie wznowiona kopnięciem. z linii 22-metrowej.
Ponowne uruchamianie gry
Każde pięćdziesiąt procent i każdy czynnik jest reaktywowany poprzez kopnięcie rundy z 22-metrowej linii od obiektu boiska. Drużyna przeciwna powinna pozostać w odległości 10 metrów (od środka boiska) i runda powinna minąć tę linię bez wcześniejszego kontaktu z zawodnikami grupy kopiącej. Gracze z grupy kopiącej nie mogą przekroczyć linii środkowej, zanim zrobi to kula.
Rozgrywka meczu
W rugby rundę można po prostu rozegrać w odwrotnej kolejności. Za każde podanie w przód lub rundę, w której występują ręce atakujące, sędzia przyzna młyn drużynie przeciwnej.
Niemniej jednak, piłkę można kopnąć stopą zgodnie z dowolną instrukcją, ale do rundy mogą biegać tylko ci gracze z grupy kopiącej, którzy stoją za kopiącym lub ci, którzy zostali faktycznie wyprzedzeni przez gracza, który kopnął piłkę. W odwrotnej sytuacji jest to spalony i rzut karny.
Może się zdarzyć, że o piłkę walczy kilku lub kilkunastu zawodników. Jeśli nabój jest w powietrzu, wówczas taki element (zbierając się) nazywany jest „tratowaniem”, a jeśli kula spadnie na ziemię, po tym „rakiem”. Gracz, który upadnie z rundą na ziemię (np. po przyjęciu), powinien natychmiast wstać z nią lub odsunąć się od siebie i nie może powstrzymywać innych graczy przed zdobyciem jej w posiadanie.
Sędzia pokazuje karę z ręką podniesioną do góry, tuż przy łokciu, zwróconą twarzą do grupy, która nie popełniła przewinienia. Jeżeli sędzia ma rękę zgiętą w stawie ramiennym, oznacza to, że rzeczywiście udzielił rzutu wolnego, po czym nie ma możliwości zdobycia punktów kopnięciem na bramkę. Taka kara grozi za drobne wykroczenia, m.in. dla młynarza przedwcześnie wystawiającego nogę, za trening wrzutu.